Gjeni kohën për një pushim siç duhet

Gjeni kohë për të jetuar jetën tënde

Të lesh pak krahëve shqetësimet

për të gjetur vetveten duke gjetur fuqi të reja

për t’u vetëdijësuar, se ç’ka rëndësi

ditë te mrekullueshme, caste të paharrueshme.

Te nderuar vizitore!

Mire se vini ne ekohotelin natyror familiar

MAGRA AUSTRIA

Ne nje zone klimatike kuruese ne lartesi 1450 m mbi nivelin e detit, pa ndodje akustike dhe smogu!

Shijoni qendrimin tuaj ne ajrin kundermues malor, qetesine, natyren e paprekur dhe peisazhet qetesuese!

Shijoni ujin e kulluar Kristal te burimit malor, sherbimin mikprites, ushqimin me cilesi te larte dhe specialitetet e pregatitura sipas tradites.

Shijoni  oferten e gjere wellness ne hotel dhe shfrytezojeni kete vend te veçante sin je furnizues per shpirtin dhe nje vendpushim riperterites per trupin dhe psiqiken; per syte , veshet, zemren dhe mendjen. Ju do te ndjeni efektin e ketin pushimi, edhe nese qendroni vetem disa dite.

Nje pushim  clodhes dhe forcedhenes , ju uron

Pronari Skender Thaçi dhe familja e tij.

Te dashur musafir te hotelit tone!

Per te perballuar shpenzimet e nje ekohoteli ne ju lutemi te mbani parasysh persa me poshte vijon:

 • Ndalohet pirja e duhani ne dhoma, korridore dhe ballkone!
 • Kontaktoni me recepsionin,nese deshironi sherbim ne dhome.
 • Larja e teshave ne dhome eshte e ndaluar!Ofrohet larje dhe hekurosje e teshave perkundrejt pageses.
 • Ndihmoni ne kursimin e ujit, ai eshte nje pasuri e shtrenjte!
 • Ju lutemi persorni me kursim sapunin, shampot,… edhe ato ndotin ujrat!
 • Peshqiret dhe shtresat nderrohen cdo te treten dite ose sipas deshires.
 • Pas ores 22:00 zeri I TV-se duhet ulur, aq sa per t’u degjuar vetem Brenda ne dhome.
 • Ju lutem mos derdhni ne lavaman ose WC mbetjet ushqimore, barna mjekesore etj.
 • Katet e siperme nuk lejohet te shkelen me kepuce malore ose skijimi! Vendi I depozimit te tyre ndodhet ne ambientet e wellness-it.
 • Cdo dhome verifikohet para largimit tuaj ne gjithe funksionet qe permban. Nese vihen re demtime per shkak te pakujdesise suaj, shtohen keto shpenzime ne faturen tuaj!
 • Dorezimi 10:00

Kamp Pushimi

Ne cdo stine ia vlen frekuentimi I ketij hoteli!

Pranvera alpine plot jete gjalleron gjymtyret e lodhura. Levizja ne ajrin e fresket malor aktivizon qelizat mbrojtese, te cilat pastrojne organizmin prej qelizave te shkaterruara dhe ted ala jashte perdorimit.

Vera  ofron mundesi te paperfytyrueshme, te tilla si: ecje malore, ecje sportive, ngjitje alpine. Nga ana tjeter, lendinat te ftojne ne krahet e tyre duke te dhuruar prehje e enderrime.

Ne vjeshte levizja ne ajer te paster, vecanarisht ne mot me ere, gjalleron qarkullimin e gjakut dhe furnizimin me gjak te organeve duke forcuar keshtu sistemin imunitar. Ofertat special te trajtimit Wellness jane mjeti me I mire kunder depresionit dimeror dhe kunder lodhjes. Zbatimi I trajtimit kneipp (lexo:Knajp) ruan organizmin nga semundjet e ftohjes.

Dimri grish me stuhite e debores, boren e imet, banjot e diellit dimeror shtrire ne tarrase; me ftohtesine dritheruese ne pyjet malore te mbuluare si ne perralee nga Debora e nga ana tjeter ngrohtesine nanuritese ne ambientet e hotelit.

Ushqimi dhe banimi

Shijoni ne nje atmosphere te kendeshme ushtimin dhe pijet e shendeteshme, te pregatitura nga prodhime natyrore te bujqve te zones , te sigurta e me cilesi te larte.

Mishi, vezet, prodhimet e qumeshtit dhe peshku perpunohen e sherbehen me passion e perzemersi.Nje kujdes I  vecante I kushtohet kafsheve, nga ku sigurohen keto ushqime. Te gjitha keto ushqime jane te modifikuara gjenetikisht. Menyja permban te dhenat perkatese mbi burimin e  sigurimit te lendeve ushqimore.

Brenda mundesive sherbehen ne pjate fruta dhe perime te stines. Ushqimet, per te cilat duhet kapercyer rruge te gjate transporti jane shmangur me vetedije. Koritat e drunjeta te mbeshtjella me ereza sigurojne perdorimin pa perjashtim te erezave te fresketa.

Per festa dhe raste te vecanta mund te pregatisim me kenaqesi nje meny te zgjedhjes suaj. Deshirat tuaja do te permbushen prej nesh me plot fantazi.

Te dhenat e metejshme mbi javet dhe aktivitetet kulinarike, te organizuara pergjate gjithe vitit si ,,Udhetim kulinarik kosovar”, ,, Java kulinarike austriake” , ,,Java e gatimeve me mish qingji”, etj.mund ti gjeni ne faqen tone virtual-rezervimi eshte I domosdoshem!

 

Ne jemi shume te angazhuar, qe jut e ndiheni tek ne sa me mire.

Nje rendesi e vecante I eshte kushtuar paisjeve te dhomave dhe suitave. Kompozimi I gjithe ngjyrave ne menyre harmonike duke krijuar nje atmosphere relaksuese te hijshme.

Per t’iu permbajtur standartit ten je hoteli ekologjik, dhomat jane konceptuar te vogla por me shije, per ta ruajtur gjurmen okologjike sa me te vogel te jete e mundur.

Ju kerkoni nje vend per festat e firmes, nje mbremje special me folklor shqiptar, nje takim familiar, nje feste ditelindjeje, nje martese,nje pervjetor martese, nje party alpin?

Tek ne mund te organizosh gjithcka!!

Kamp Pushimi

“Trupi, mendja dhe shpirti jane nje teresi. Kurimi/sherimi mund te kete sukses vetem kur I perfshin te treja.”

Per kete qellim ditet e pushimit, te qetesimit dhe riperteritjes ne Hotelin ekologjik natyrir Magra jane nje clodhje e mirefillte dhe mundesojne forcimin e shendetit ne prehje absolute ne ate skene fantastike malore!

Tek ne, ne kete lartesi ideale dhe njekohesisht e shtrire midis maleve piktoreske Prokletije ju do te gjeni vende fuqidhenese per te shijuar dhe pushuar, per te riperterire mushkerite dhe per t’u cliruar nga stresi, per te gjetur prehje, nga e cila ju mund te mlidhni fuqi per jeten tuaj te perditshme, pas kthimit nga pushimi.

Gjalleroni metabolizmin, stervisni sistemin e qarkullimit te gjakut dhe zemren, fuqizoni aparatin e levizjes! Lartesia ku ndodhet hoteli eshte sidomos edhe per alergjiket me interes.

Fale ambienteve dhe ofertave ne vijim mund te siguroni kenaqesine e plote per trupin dhe shpirtin tuaj:

 • Sauna
 • Kendi I forces
 • Banjo me uje gurgullues
 • Bannje me kashte- te lagesht ose te thate
 • Kendi me krype deti
 • Paketa te shendetit- oferta te ndryshme
 • Kendi I knajpimit- aplikime te ndryshme
 • Rrugicat per ecje kembezbathur

Per nje gjume clodhes mund te porosisni:

 • Nje caj special mali ne termus,
 • Nje jastek gjumi me ereza,
 • Nje borse me uje te ngrohte.

Oferta dhe cmimet ne kerkesen ne pritje

Kampi I pushimit MAGRA AUSTRIA eshte nje ekohotel natyror

1.Mbrojtja e natyres

Perdorim kujdesshem ujin, dushe ujekursyese

Direktiva per kursimin e rrymes dhe te ujit

Peshqiret dhe shtrojet e shtratit nderrohen vetem cdo tre dite ose sipas deshire se pushuesit

Tryezat jane te pajisura me pllaka qelqi per te parandaluar pastrimin e shpeshte( kursehet rryma, uji dhe solucionet larese)

Masat e mbrojtjes se mjedisit jane listuar te perkthyera ne shume gjuhe ne hotel

Pushuesit luten te japin ndihmesen e tyre ne kursimin e ujit dhe te rrymes

Ne shtepi nuk lejohet pirja e duhanit

Perdorimi I solucioneve larese kimike joagresive

Riciklimi I mbeturinave kuzhinore ne gjithsej(phel), Brenda mundesive shmangen paketimet

Ambientet e jashtme te hotelit mirembahen pa kimikate, bojerat permbajne pak.

Pa kondicioner

2.Sporti+Wellness

Ecje me fenere, lendina me lule malore, darkim nen yje

Huazim I shkopave per ecje sportive

Shetitje, ecje malore, Trekking, zjarr kampimi

Per trajtimet Wellness perdoren natyrisht prodhime si kashte, vere, balte, lule malore dhe barishte

Shijoni nje shetitje mbi nje slite kuajsh ne nje pyll dimeror romantic!

3.Ruajtja e cultures

Hoteli organizon koncerte me muzikante nga te gjithe trevat. Banoret e kesaj krahine jane me emer edhe jashte vendit , fale kostumeve dhe valleve te hershme.

Prodhimet e ,,Shtepise se gruas” ofrohen per shitje

Hoteli u themelua me qellim qe banoret vendas te sigurojne nje mundesi jetese. Ky project pilot I sherben zhvillimit ten je turizmi me te ardhme.

4.Ekoarkitekture

Izolim I trefishte I cilesise se dritareve

Dysheme druri neper dhoma

Panele diellore mbi kulm

Energie aus Holzpellet-Ofen

Energjia e fituar nga furrat me dru- pellet

Shkarkimi I ujit ne WC kursehet deri ne masen 40%

5.Kuzhina dhe sherbimi

Perdoren pije, mish, fruta, perime dhe prodhime qumeshti te zones, buke ekologjike , djathi I fshatit, vezet sigurohen nga pulat e mbajtura lirshem,

Ne dite tematike ushqimet gatiten ne menyre tradicionale, mbi zjarrin e drruve , korishta barishtesh, uji sigurohet nga burimet

6.Menaxhim I mjedisit

Sipermarrje komerciale e vendit

Te punesuarit jane ne masen 100% vendas

Powered by Marianne Graf

Historia e zanafilles se projektit

Nismetarja e projektit ne teresi (dmth: planifikimi komplet , koncepti I pergjithshem, asistenca ne anen estetike dhe praktike, perkufizimi si qender curative, mundesimi I nje kontributi vullnetar te klasitte larte ne nje firme austriake pararoje, zbatimi dhe perkujdesja e eko-projektit-pilot ne Ballkan) eshte Presidentja e Organizatess Humanitare “Partneriteti Shqiperi-Austri” znj. Konsulle Dr, Marianne Graf.

Aftesite, njohurite si dhe largpamesia e saj kane mundesuar ngritjen e qendres sone curative.

I  SHPREHIM ASAJ FALENDERIMIN TONE TE MADH

SKENDER THAÇI ME BIJT E TIJ ARTIL DHE ALBIN THAÇI!

Ajri I detit ne Bogë

Akoma me I vlefshem pasi krypa e detit dhe uji I burimeve malore cojne ne nje symbioze kuruese!

,, Kriporja inhaluese” eshte nje inhalator, nepermjet te cilit uji me prembatje kripe si dhe me esenca bimore kuruese kullohet neper dege bredhash, duke perthithur keshtu rreshira aromatike dhe vajra eterike.

Uji duke pikuar gjate kullimit shkakton sterpikjen e avulloreve te krypes(aerosole). Keto perthithen dhe depertojne deri ne bronke. Pas 15-20 minutash ju do te ndjeni efektin e pare pozitiv!

Perthithja e ajrit me permbajtje kripe                                       

 • Pastron sekrecionet dhe qeteson acarimet
 • Parandalon pezmatimet
 • Kuron sinozitin
 • Parandalon dhe kuron bronkitin kronik
 • Qeteson dhe kuron astmen dhe alergjine pranverore
 • Ndihmon ne lehtesimin e semundjeve te zemres, te qarkullimit te gjakut dhe eneve te gjakut
 • Parandalon gjendjen e lodhjes pas mbingarkesave mendore dhe fizike
 • Shkakton nje ndjesi qetesie dhe relaksi

Shume mjek dhe mjeke alternative rekomandojne per keto arsye nje qendrim me te gjate per te pasur efektin e duhur.

Udhezimet e perdorimit:

Merre viziten shtruar. Relaksohu!

Ze vend me qetesi ne stol!

Merr fryme me hunde- perndryshe egziston rreziku I nje ftohjeje!

Merr fryme lirshem- mos e sforco frymemarrjen!

Mbaj distance, per te ruajtur rrobat nga demtimi, qe mund te shkaktoje sperkatja.

Perdorimi I inhalators mbetet ne pergjegjesine personale- Prinderit jane pergjegjes per femijet e tyre.

Inhalatorja mund te perdoret vetem gjate orarit te hapjes (07:00-22:00).

Ju lutemi, mbajeni paster inhalatoren!

Pirja e duhanit eshte e ndaluar ne te gjithe inhalatoren!

Inhalatorja eshte e hapur nga fundi I prillit deri ne fund te tetorit!

Kendi per ecje kembezbathur

Beni dicka per te miren tuaj!

Hiqi kepucet dhe fillo argetohu!

Ne nje trase, ku jane ngritur plot hijeshi 11 stacione, ju vendosni kontakt me token ame. Ju perjetoni ndjesine e materialeve te ndryshme dhe te ndikimit te tyre te posacem mbi sistemin e qarkullimit te gjakut e vecanarisht mbi kembet. Pershkoni disa here rradhazi kembezbathur trasene dhe ju mund te perjetoni mrekulli te vertete.

 

Ndikimi clodhes ju bent e ndjeheni sikur po lundroni mbi re, trupi behet I lehte pended he shpirti clirohet!

Kendi per ecjen kembezbathur eshte I dobishem ne keto raste:

 • Lodhje dhe kontraktim
 • Burnout
 • Ulje e rendimentit fizik dhe mendor
 • Pagjumesi
 • Per rritjen e sistemit imunitar
 • Per nxitjen e sistemit te qarkullimit te gjakut dhe te punes se zemres
 • Per uljen e shtypje se gjakut
 • Per fuqizimin e sistemit venoz
 • Eshte masazhi me I natyrshem I zonave te refleksit te shputes se kembes
 • Stervit aftesite motorike dhe shqisat

 

Kur keshillohe ecja kembezbathur?

 • Femijeve me deformime te lehta te kembeve
 • Personave, qe vuajne nga ftohtesia ose ngrohtesia e kembeve

 

1.Lumi rrethot- zalli:

Uji me forcen e tij I ka lemuar guret. Struktura e tyre do te ve ne prove aftesine pershtatese te kembeve tuaje duke I stervitur ato.

2.Tallashi I drurit:

Vendosni kontakt mes lekures suaj dhe materialit me te mire per nxemje, drurit: ai eshte ekologjik dhe veteshtohet. Ndjeni se si strukturat e imeta e vende-vende te lemuara, por ne pergjithesi te ashpera, rigjallerojne shputat e kembeve tuaja.

3.Boçet

Femijet e rritur ne fshat e dine, sa mund te argetohesh me luften me boce pishe. Provoni te aktivizoni te gjithe zonat e refleksit ne shputen e kembes me ane te strukturave te ndryshme te kesaj lende natyrore.

4.Parku I zallit

Kopeshti me parcela te mirembajtura ka rrugica me guralece. Guret e vegjel, te forte cojne ne ngadalesimin e hapit. Zalli eshte nje material I mirenjohur nga cdokush, por qe perceptohet ndryshe, nese ecet kembezbathur.

5.Trungu I pemes

Pemet ndertojne panoramen perreth. Ne ndihemi mire ne pranine e tyra! Ecni mbi siperfaqen e punuar mire te trarit dhe stervisni qendren e drejtpeshimit si dhe shkathtesine tuaj.

6.Lym

Ndjesia e baltes mes gishterinjeve te kembeve ngjall kujtimet e femijerise pa kokcarje. Butesia e kesaj lende deperton neper gishterinjte e puthitur te kembeve duke nxitur qarkullimin e gjakut deri ne skajin e fundit te trupit.

 7.Shtrati I perroit

Deshironi nje freskim? Hyni ne ujin e kulluar, freskoni kembet e stermunduara ne zallin e shtratit te perroit dhe furnizimi I tyre me gjak merr vrull! Shushurima dhe sperkimat e ujit ndertojne nje tapet akustik meditimi, I cili iu nxit te merrni arratine, duke iu larguar shqetesimeve dhe ngarkeses se jetes suaj te perditeshme, per t’iu sjelle perseri prehjen e brendeshme dhe drejtpeshimin tuaj.

8.Shtigjet ne pyll

Kemba shkel si rrallehere jo mbi asfalt! Asgje nuk ka me shume bukuri, sesa te endesh mbi truallin e  bute te pyllit te mbuluar me nje shtrese halash, qe kane rene nga pemet.

9.Rerat e imet

E krijuar ne shtratin e deteve te lashte, rera e hershme lodron tani me shputat e kembes, kur ato shkelin mbi te duke I ngacmuar bute ato!

10.Rrethi I ndermjetesimit

Clirohuni nga te gjithe dertet e brengat dhe hyni ne fushen e forces. Trungjet e vjetra te peeve ju ftojne per nje clodhje meditative. Merrni dhe nxirrni frymen 21 here ngadale dhe thelle dhe perpiquni me vetedije te beheni nje me natyren. Shijoni qetesine! Ju e ndjeni, se di arrini te gjeni vetveten, te forcoheni dhe te shkaktoni nje process sherues per veten tuaj.

Banje me sane

Nje metode e vjeter sherimi nga trevat e Alpeve!

Clirohu nga teshat dhe mblohu me sanen aromatike te bjeshkes!

Banja me sane- e quajtur edhe mbulesa prej sane- eshte nje forme terapie perteritese e nivelit te larte. Trupi stimulohet pa e sforcuar deri ne djersitje duke shkaktuar keshtu chelmimin dhe cdhjamosjen e tij. Ne temperature prej rreh 40 grade Celsius dhe kohen e trajtimit prek 40 min, poret e lekures hapen dhe kumarina bashke me shume lende te tjera vepruese me vlere, qe I permbajne barishtet e malit( nder te tjera tanine, acid karbonik dhe laktitk, karotine-provitamine A- dhe vitamine D, rreshire, gjurme elementesh, lende secretive, flavunolide) depertojne trupin, ndersa vajrat eterike perthithen nga trupi nepermjet rrugeve te frymemarrjes. Pas trajtimit, trupi ferkohet ne te thate pa u shperlare me uje, me qellim qe lendet ndikuese te bejne efektin e vet.Keshillohet nje pushim prej 15 minutash pas trajtimit, pergjate te cilit duhet te pihet shume caj.

Kur keshillohet nje banje sane?

Kontraktim muskujsh, reumatizem, ngerc, shiak, artroze, lumbagji(keputje mishi), problem me diskun ndervertebral, nevralgji, pezmatim I muskujve dhe I kyqeve, ftohje, problem te rrugeve te frymemarrjes, gjendje e pergjithshme e tensionuar, stress dhe pafuqi si dhe per shkak te menopauses, crregullime te veshkave dhe fshikezes se urines.

Ndikimi I banjes me sane:

Sana shkakton ne siperfaqen e lekures nje ngacmim te kendshem dhe nje pastrim te lekures- me pas lekura behet e bute dhe delicate.

Ngrohtesia, qe deperton deri ne kyce, forcon veprimtarine e sistemit limfatik. Muskulatura shtendoset dhe gjithe sistemi nervor qetesohet. Furnizimi me gjak rritet dhe sistemi imunitar forcohet. Trupi pastrohet nga helmet dhe toksinat. Tretja gjallerohet.

Cfare duhet te dini gjithashtu:

 • Ndikimi I banjes varet nga cilesia e sanes.Ajo nuk duhet te permbaje plehera kimike e herbicide dhe duhet te jete rritur ne nje lartesi mbi 1500m.
 • Banja me sane shkakton ne krahasim me banjen me avull nje ngarkese shume me te paket per zemren dhe sistemin e qarkullimit te gjakut.
 • Studiuesit po e analizojne prej disa kohesh substance aromatike kumarin, e cila I jep eren karakteristike sanes. Mendohet, se kjo substance mund te zoteroje aftesine, qe ten dale rritjen e qelizave te kancerit ne stadin e fillimit te semundjes.
 • Sana nuk shkakton komplikacione per alergjiket, pasi poleni I gonxheve neutralizohet nepermjet ujit.

Nese jeni duke kerkuar nje rruge, se sit e zbusni shqetesimet trupore ose thjesht deshironi te shijoni ndikimin perterites te kures me sane: gjithe perdorimet e sanes ofrojne shpejt efektplot  ndihme ne rastin e gjithe  te ashtuquajturave semundje te botes se civilizuar, duke patur aftesi te verteta kuruese edhe ne rastin e ftohjeve dhe te infektimit te rrugeve te frymemarrjes.

Ne rastin e problemeve te renda shendetsore dhe te ankesave me shkaqe te paqarta, ne ju keshillojme gjithsesi, te kontaktoni pa vonuar dhe te kerkoni ndihmen e nje mjeku.